Astronomowie wykryli nową planetę w Układzie Słonecznym

Jest maleńka, zimna i ciemna. Korzystając z #teleskop’u #Subaru na Mauna Kea na Hawajach #astronomowie odkryli planetę, która nazwana została przez nich roboczo #V774104. Karłowata #planeta ma średnicę około 500 do 1000 kilometrów i stała się ona najdalszą planetą w Układzie Słonecznym.

Astronomowie wykryli nową planetę w Układzie Słonecznym
Astronomowie wykryli nową planetę w Układzie Słonecznym

Dokładna orbita nowej planety karłowatej, której istnienie ogłoszono podczas 47. corocznego spotkania Działu Nauk Planetarnych Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego, nie jest znana – aby ją poznać będziemy musieli ją śledzić przez dłuższy czas.

Dotychczas obiektem położonym najdalej od Słońca w Układzie Słonecznym była planeta karłowata #Eris, która porusza się w odległości o 5,7 do 14,6 miliardów kilometrów od Słońca. Dla Ziemi odległość ta wynosi „zaledwie” 149 milionów kilometrów. V774104 znajduje się jeszcze dalej – 106 jednostek astronomicznych od Słońca, czyli prawie 16 miliardów kilometrów.

Teleskop Subaru na Mauna Kea - Hawaje
Teleskop Subaru na Mauna Kea – Hawaje

Mniej więcej w tej odległości znajduje się jeszcze około tuzina podobnych obiektów, ale że poruszają się one dość wolno to widać je słabo i trzeba prowadzić obserwacje przez długi czas aby ocenić ich orbity.

Wiemy o istnieniu planetoid Sedna i 2012 VP113, które jednak należą już do wewnętrznego obłoku #Oorta – ich orbit nie da się wytłumaczyć wpływem grawitacyjnym obiektów w Układzie Słonecznym. Cały czas możliwe jest, że tak daleko od Słońca istnieje jakąś potężna, niewidzialna na razie dla nas planeta (#Nubiru?), która to czyni, ale nadal o tak odległych rubieżach Układu Słonecznego wiemy po prostu bardzo mało. Być może obserwacja nowo odkrytego obiektu i innych mu podobnych przyniesie nieco odpowiedzi.

#kosmos #astronomia #nauka geekweek.pl bbc.com

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *