Arktyka się rozpływa, a Rosja zamarza

Czy silne mrozy w Rosji, ciepłe dni na południu Polski, huraganowe wiatry nad Kanałem La Manche i łagodna zima w Himalajach mają ze sobą jakiś związek? Tak – okazuje się, że przyczyną tych anomalii jest ciepła Arktyka.

Arktyka się rozpływa, a Rosja zamarza

Arktyka ma poważny wpływ na pogodę na całej północnej półkuli Ziemi. Temperatury, które coraz częściej notuje się wokół bieguna północnego biją rekordy. Ostatnio średnia dobowa temperatura jest tam o ponad 20 stopni wyższa niż powinna.

Jeśli spojrzymy na mapę anomalii temperatury z ostatniego tygodnia, to zobaczymy zaburzenia w wielu regionach świata. Przede wszystkim widoczna jest fioletowo-różowa plama potwornych mrozów rozciągająca się między południową Syberią, a północnym Kazachstanem. Średnia temperatura była tam niższa od normy nawet o 22 stopnie.

Anomalie temperatury powietrza na świecie w dniach 16-23 listopada 2016.
Anomalie temperatury powietrza na świecie w dniach 16-23 listopada 2016.

Jednym z biegunów mrozu był Omsk, gdzie zwykle o tej porze roku temperatura osiąga minus 5 stopni, a nocami spada do minus 12 stopni. Jednak z powodu potężnego wyżu, który znalazł się nad pograniczem Rosji i Kazachstanu, lodowate powietrze spływające znad Arktyki przy pogodnym niebie zaczęło się z każdym dniem jeszcze bardziej oziębiać. Ostatecznie temperatura na ulicach Omska spadła do minus 34 stopni. Ostatnio tak zimno w sezonie jesiennym przed 20 listopada było tam w 1902 roku. 114 lat temu termometry pokazały minus 37 stopni. Tak wczesnej fali, tak intensywnego mrozu nie pamiętają nawet najstarsi mieszkańcy. Zanim nadszedł mróz spadły olbrzymie ilości śniegu. Zaspy miały nawet kilka metrów wysokości i sięgały po same dachy. Władze ogłosiły stan wyjątkowy.

Rekordowe mrozy objęły znaczną część Syberii oraz kazachskich stepów i obecnie nieco tracąc na impecie wlewają się do republik byłego ZSRR w środkowo-zachodniej Azji. Nietypowe chłody już odczuwają mieszkańcy Iranu, a niebawem nietypowo zimno zrobi się też w Iraku i Kuwejcie. Wokół tej plamy chłodu krążą ciepłe masy powietrza. Największa z nich znajduje się nad Arktyką, jednak równie nietypowo ciepło jest też na znacznym obszarze Chin, w tym głównie na Wyżynie Tybetańskiej i w Himalajach, a także w Ameryce Północnej.

Anomalie temperatury powietrza w dniu 23 listopada 2016.
Anomalie temperatury powietrza w dniu 23 listopada 2016.

Kolejna fala ciepła napływa znad Afryki nad Europę. To właśnie dzięki niej w krajach basenu Morza Śródziemnego w ostatnich dniach termometry pokazały w cieniu 25 stopni. Ciepło było też na południu Polski. Za sprawą potężnego wyżu rosyjsko-kazachskiego, rozleglejszych ośrodków wysokiego ciśnienia nad północno-wschodnich Atlantykiem nie było, więc ich miejsce zapełniły niże. Jeden z nich tak gwałtownie się pogłębił, że stał się orkanem Angus, pierwszym nazwanym przez brytyjskich meteorologów jesiennym niżem nad Wyspami.

To nie koniec pogodowych szaleństw. W najbliższym czasie wschodnią Azję, a w tym najgęściej zaludnione obszary Chin, Japonię i wschodnie krańce Rosji czekają wyjątkowe chłody. Fala mrozów znad Syberii przesunie się. Z kolei na Syberię dotrą bardzo ciepłe masy powietrza znad Europy. Ociepli się tam nawet o 20 stopni. Zapowiedzią odwilży są śnieżyce, które dotarły nad ten region.

Jeśli nietypowo ciepło w Arktyce będzie przez kolejne tygodnie, to podobne anomalie mogą się powtarzać. Trudno jednak przewidzieć, nad którym regionem tym razem może się pojawić wyspa chłodu. Może to być ponownie Rosja, ale również środkowa Europa.

twojapogoda.pl

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *