Amerykanie z Rosjanami wspólnie na Księżycu?

Podobno przedstawiciele dwóch mocarstw – USA i Rosji spotykają się regularnie by omawiać szczegóły wspólnej misji na Księżyc. Ja jakoś tego nie widzę…

Amerykanie z Rosjanami wspólnie na Księżycu?
Amerykanie z Rosjanami wspólnie na Księżycu?

Za 8 lat zakończy się zgodnie z planem misja Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, dlatego najwyższy czas byśmy zaczęli myśleć co dalej, jak możemy przez kolejne lata walczyć o rozwój astronautyki. Moim zdaniem przez te osiem lat wiele może się wydarzyć, ale szczerze wątpię by była to wspólna – amerykańsko-rosyjska misja na Księżyc. No cóż – może nie wiem wszystkiego.

Rosjanie posiadają obecnie mniej środków finansowych na podbój kosmosu. Jednakże ich inżynierowie posiadają bezcenną wiedzę dotyczącą budowy modułów mieszkalnych. Nie mają oni jednak obecnie sprzętu by takie moduły wynosić w kosmos. W USA z kolei trwają prace nad czymś, co byłoby do tego zdolne – chodzi oczywiście o potężną rakietę SLS (Space Launch System).

W wyniku takiej współpracy miałaby powstać okołoksiężycowa baza, która oczywiście służyłaby także nauce, lecz głównie miałaby być wykorzystywana jako punkt wypadowy do dalszych wycieczek w przestrzeń kosmiczną – przede wszystkim na Marsa. Na razie żadne szczegóły nie zostały jeszcze dogadane, ale przedstawiciele przemysłu astronautycznego podobno spotykają się regularnie w tym celu.

Pażywiom – uwidzim…

popularmechanics.com

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *