A mnicha z dostawą do domu zamawiamy w… Amazon

W Japonii 70 procent mieszkańców określa się jako niewierzący. Mimo to, Japończycy chętnie korzystają z usług mnichów przy okazji ślubów lub pogrzebów. Japoński Amazon pozwala na zamówienie mnicha do domu.

a-mnicha-z-dostawa-do-domu-zamawiamy-w-amazon

70 procent Japończyków określa się jako niewierzący lub nie potrafi zidentyfikować się z konkretną religią. Mimo to Japończycy często korzystają z usług mnichów przy okazji ślubów, pogrzebów, czy rocznic śmierci najbliższych. Takie spotkania coraz częściej wspomaga technologia i internet.

Japoński Amazon pozwala na zamówienie mnicha wprost do domu. Ten ciekawy trend rozpoczął lokalny start-up Minevri, oferujący usługi 400 duchownych. Dzięki współpracy z Amazonem jest ich już o 100 więcej i wygląda na to, że ta liczba z roku na rok będzie coraz wyższa.

Mnich przez internet

Klientom podoba się, że cennik jest przejrzysty. Do tej pory wielu Japończyków nie wiedziało, jak zaaranżować spotkanie z mnichem i ile dać mu pieniędzy za wspólną modlitwę. Amazon rozwiązał problem, pogrzeb w wersji podstawowej wyceniając na 35 tys. jenów (ok. 1.2 tys. zł). 70% tej kwoty trafia do mnicha.

Nie trzeba się już zastanawiać, ile trzeba zapłacić – mówi Shuichi Kai, którego ojciec skorzystał z usługi.

Nie wszyscy są oczywiście zachwyceni tym nietypowym udogodnieniem. Z usług mnichów utrzymuje się w Japonii 75 tys. buddyjskich świątyń, dla których konkurencja Amazona jest wyjątkowo nie w smak. Wszak tracą przez to sporo pieniędzy, zważywszy na popularność firmy Amazon w Japonii.

Mnisi „z realu” będą musieli jednak z tym jakoś żyć, bo zamawianie duchownych przez internet staje się powoli globalnym trendem, który zapoczątkowały Indie.

japantimes.co.jp

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *