5 kilometrów śniegu i lodu na Antarktydzie

Na Antarktydzie pokrywa śnieżna i lodowa ma w niektórych miejscach wysokość nawet 5 kilometrów. W pełni nocy polarnej temperatura dochodzi tam do minus 80 stopni, a w pełni dnia polarnego do minus 15 stopni.

Na wysokości 3 kilometrów położona jest stacja Amundsena-Scotta, dokładnie kilkadziesiąt metrów od bieguna południowego. Na wysokości 3 kilometrów temperatura jest bardzo niska, bez przerwy panują mrozy, a klimat przypomina wysokie góry. To tak jakby umieścić staję polarną na szczycie polskich Rysów.

Gdyby tak gigantyczna pokrywa śnieżna stopniała, stacja leżałaby wówczas jedynie na wysokości kilku metrów. W antarktycznych śniegach spoczywa mnóstwo wody, wystarczająco dużo by zalać niemal wszystkie kontynenty. Polarnicy muszą jednak zmagać się nie tylko z wysokością, ale i tęgimi mrozami.

W pełni nocy polarnej temperatura dochodzi tam do minus 80 stopni, a w pełni dnia polarnego do minus 15 stopni. To po czym chodzą, to tylko i wyłącznie zbity śnieg, powierzchnia ziemi znajduje się na głębokości 3 kilometrów i chyba nikomu nie uda się w najbliższym czasie ani jej zobaczyć, ani też po niej pochodzić.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *