16 marca 2880 roku nastąpi zagłada Ziemi?

Naukowcy obserwują bacznie orbitę planetoidy 1950 DA, która, według ich obliczeń, 16 marca 2880 roku ma uderzyć w naszą planetę, niszcząc na niej wszelkie formy życia. Obiekt naszej zagłady ma średnicę 1,2 kilometra i należy do grupy Apollo.

16 marca 2880 roku nastąpi zagłada Ziemi?

Szacuje się, że prawdopodobieństwo jej zderzenia z Ziemią wynosi 1:4000. Jest to ciekawa planetoida, najnowsze obserwacje wskazują, że nie jest to metaliczny obiekt o dużej gęstości, lecz zespół kosmicznego gruzu pokryty regolitem, czyli warstwą zwietrzałej skały.

Naukowców dziwi fakt, że ta grupa skał nie rozpada się. Po dokładniejszych obserwacjach okazało się, że odpowiedź na to frapujące pytanie jest dość prozaiczna, chodzi tu o zjawisko kohezji, czyli sił spójności. Do kataklizmu pozostało jeszcze sporo czasu, więc z pewnością opracujemy technologię, która pozwoli nam uniknąć armageddonu. Tak czy inaczej, tego typu obiekty są niezwykle cenne dla naukowców. Ich budowa i historia daje nam wiedzę o początkach formowania się naszego Układu Słonecznego, więc także Ziemi oraz pośrednio o nas.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *