Życiodajna woda na egzoplanetach

Część z odkrytych egzoplanet należących do grupy tak zwanych gorących #Jowisz’ów ma w swoim składzie mniej wody, niż sugerowałyby #komputer’owe #model’e tłumaczące powstawanie planet. #Astronomowie postanowili wyjaśnić ten fenomen.

Życiodajna woda na egzoplanetach
Życiodajna woda na egzoplanetach

#Naukowcy postanowili przeanalizować dokładnie skład dziesięciu z odkrytych planet. Planety te różniły się od siebie znacznie rozmiarami, masami i temperaturami. Do badań wykorzystano dwa potężne #teleskop’y – #Hubble’a i #Spitzer’a. Obserwacji składu atmosfer tychże planet nie przeprowadzano bezpośrednio, bo nawet wspomniane, potężne teleskopy nie dysponują takimi możliwościami technicznymi. Jednakże obserwując wpływ atmosfery planety na przechodzące przez nią #światło gwiazdy naukowcy mogli z dużą dokładnością ustalić jej skład. Tego typu obserwacje atmosfery bywają na tyle dokładne, że da się na ich podstawie określić nawet #prędkość #wiatr’u.

Kluczem do rozwiązania problematycznej kwestii okazały się #chmury. Niemożliwość zaobserwowania wody w #atmosfera’ch planet nie wynika z tego, że jej tam nie ma. Na planetach uznawanych do tej pory za pozbawione wody wykryto duże zachmurzenie, mogące maskować obecność wody. Zagadka tymczasowo wyjaśniona – problem odhaczony…

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *