Życie na Marsie może ukrywać się głęboko pod powierzchnią

Astrobiolodzy uważają, że życie na Marsie istniało lub nadal istnieje, ale nie na powierzchni, a głęboko pod nią.

Życie na Marsie może ukrywać się głęboko pod powierzchnią
Życie na Marsie może ukrywać się głęboko pod powierzchnią

Dotychczas misje badawcze na Marsie były prowadzone na powierzchni planety. To może być błąd, ponieważ na powierzchni Czerwonej Planety panują bardzo niegościnne warunki do istnienia znanego nam życia. Dzieje się tak dlatego, że na Marsie występują ekstremalnie wysokie i niskie temperatury, a także posiada on szczątkową atmosferę, więc panuje tam wysokie promieniowanie.

Naukowcy sądzą, że proste formy życia skryły się pod skałami, które zostały przykryte pyłem powstałym po uderzeniach meteorytów, a znajdziemy je głęboko pod ziemią. Mogą tam istnieć wielkie oazy życia. Eksperci przeprowadzili kilka eksperymentów, podczas których sprawdzili, czy związki biologiczne mogły przetrwać uderzenia meteorytów. Okazało się, że tak.

Oczywiście długołańcuchowe węglowodory, występujące m.in. u glonów, uległy degradacji w takim stopniu, że nie udało się ich wykryć. Jednak już węglowodory aromatyczne, obecne choćby u roślin wyższych, przetrwały eksperyment niemal nietknięte. Badania te sugerują, że powinniśmy zmienić nasze myślenie o potencjalnym życiu na Czerwonej Planecie, a plany przyszłych misji eksploracyjnych skierować na odwierty.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *