Zwierzęta, które kłamią

Zwierzęta komunikują się ze sobą na wiele różnych sposobów. Jest mowa ciała, gesty, są też przeróżne, najdziwniejsze dźwięki. Czy jednak komuś z nas przyszło do głowy, że niektóre gatunki fauny mogą również oszukiwać siebie nawzajem?

Zwierzęta, które kłamią
Zwierzęta, które kłamią

Dzieje się tak na przykład wśród wilków, które wszczynają fałszywy alarm, aby odstraszyć konkurencję. Taka reakcja występuje również wśród wielu innych gatunków. Samce niektórych zwierząt udają głos drapieżnika, aby wywołać lęk u samicy, do której mogą się następnie łatwiej zbliżyć.

Doskonałym przykładem są również niektóre gatunki ciem. Wydają one dźwięki za pomocą narządów znajdujących się po obu stronach tułowia, które przypominają kliknięcia aluminiowej puszki, a kliknięć takich może być nawet ponad 4000 na sekundę. Często ma to funkcję ostrzegawczą przed trucizną znajdująca się w ciele owada, lecz wiele osobników naśladuje takie sygnały, aby po prostu nie stać się zdobyczą. Ponadto, w momencie zbliżenia z samicą, emitują odstraszające dźwięki, aby najzwyczajniej pozbyć się konkurencji w postaci innych samców.

Równie przebiegłą strategię stosują między innymi nietoperze. Zwierzęta te w celu komunikacji wysyłają fale ultradźwiękowe. W ten sposób, tworząc swego rodzaju mapy, odnajdują się w przestrzeni. Co ciekawe jednak, potrafią one same naśladować sygnały odstraszające, podobne do tych, jakie wydają ćmy. Proces taki nazywa się „zagłuszaniem”, a celem jest zmylenie konkurenta i pochwycenie zdobyczy. Naukowcy uważają, iż nie są to typowe sygnały, ale pewnego rodzaju „echo” – sposób blokowania i zniekształcania sygnałów przed prawidłowym ich interpretowaniem.

Podobne zjawisko zauważono u małpek Kapucynek. Potrafią one wydawać dźwięk przypominający czkawkę, który ma ostrzegać przed zbliżającym się kotem bądź innym drapieżnikiem. Badanie, jakie przeprowadzono w Parku Narodowym w Argentynie wykazało jednak, iż wykorzystują one tę zdolność również w innym celu. Rzekome ostrzeżenia mają bowiem odwrócić uwagę innych osobników, aby kłamczuch mógł bez problemów zagarnąć dostępne banany, bądź inne pożywienie. Tak zachowują się głównie te niższe w hierarchii zwierzęta, którym o pokarm jest zdecydowanie trudniej.

Akcje takie są bardzo szybkie, gdyż uwagę udaje się odwrócić tylko na chwilę i niestety zawsze kończą się sukcesem. Ryzyko zignorowania zagrożenia jest bowiem znacznie większe niż jednorazowa utrata zdobyczy.

class=”www”>źródło>

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *