Zwiedzanie sztampowych atrakcji nie zbliży do poznania kultury Japonii

Żeby podróż do Japonii nie była tylko zakupami w Tokyo, trzeba poświęcić nieco czasu na tradycyjny, japoński teatr – mocno zakorzeniony w historii kraju i w jego tradycyjnych obrzędach.

Przedstawienia Kabuki cieszą się dużym powodzeniem wśród Japończyków
Przedstawienia Kabuki cieszą się dużym powodzeniem wśród Japończyków

Tradycyjne, japońskie spektakle mogą być trudne do zrozumienia dla współczesnych odbiorców – nawet Japończyków. Zanim więc polecisz do Japonii – przeczytaj o założeniach klasycznego teatru japońskiego. Nie jest on jednolity – dzieli się na trzy gatunki: Kabuki, No i Bunraku.

Przedstawienia Kabuki cieszą się dużym powodzeniem wśród Japończyków. Będziesz zaskoczony wyrazistym makijażem aktorów, a także zachowaniem na scenie. To część wyjątkowego stylu tych spektakli – niemożliwego do pomylenia z żadnym innym. Historia Kabuki sięga XVIII wieku. Wtedy to shintoistyczna kapłanka Okuni zaprezentowała mieszkańcom Kyoto wyjątkowy, nieznany dotąd rodzaj tańca. Kapłanka szybko znalazła liczne naśladowczynie, jednak w miarę popularyzowania się tańca, niektóre jego elementy zostały zwulgaryzowane. Z biegiem czasu kobiety grające w Kabuki zastąpiono młodymi mężczyznami. Ostatecznie zdecydowano, że w teatrach Kabuki będą grać tylko dojrzali mężczyźni – i ta formuła obowiązuje do dziś.

Zwiedzanie sztampowych atrakcji nie zbliży do poznania kultury Japonii
Zwiedzanie sztampowych atrakcji nie zbliży do poznania kultury Japonii

Kolebka Kabuki znajduje się w „Minamiza Kabuki Theatre” w Kyoto. Można tam z pierwszej ręki poznać historię tego teatru i zrozumieć poszczególne elementy spektaklu. Prawdziwy rozkwit Minamiza przeżywa w czasie festiwalu Kaomise, trwającego cały grudzień. Można wtedy zobaczyć najlepsze spektakle w wykonaniu najlepszych aktorów.

W Tokyo możesz zobaczyć Kabukiza Theatre w dzielnicy Ginza. Kabukiza to teatr ze stuletnią historią. Dziś jest to nowoczesne miejsce, wyposażone w technologie ułatwiające oglądanie spektaklu osobom z zagranicy – w czasie przedstawienia można korzystać ze słuchawek z tłumaczeniem dialogów na język angielski i współczesny japoński.

Warto zajrzeć też do „Shimbashi Enbujo Theatre”. Teatr powstał w 1925 roku i miał być przeznaczony na występy gejsz Shimbashi. Dzisiejsza oferta spektakli jest bardzo zróżnicowana: zobaczysz tu zarówno przedstawienia kabuki, jak i dramaty oraz komedie. Shimbashi Enbujo Theatre jest traktowany jako teatr-brat Kabukizy – jego budynek także znajduje się w Ginza.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *