Związki konieczne do stworzenia życia znalezione w pobliżu gwiazdy MWC 480

Naukowcy z amerykańskiego Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics (CfA) odnaleźli w kosmosie kolejne dowody na to, że życie poza Ziemią może istnieć. Czy za jakiś czas odkryjemy obce cywilizacje z kosmosu?

Związki konieczne do stworzenia życia znalezione w pobliżu gwiazdy MWC 480
Związki konieczne do stworzenia życia znalezione w pobliżu gwiazdy MWC 480

Odkrycie dokonane przez Amerykanów może być ogromnym krokiem w stronę dalszego badania kosmosu i szukania obcych żyjących istot. Po raz pierwszy udało się zlokalizować dwie złożone organiczne cząsteczki, które są konieczne do powstania życia (oczywiście w takim kształcie, jaki jest nam znany). Jest to także pierwszy dowód na to, że warunki do powstania życia, jakie zaistniały wewnątrz Układu Słonecznego nie są czymś niezwykłym we Wszechświecie.

Dwie cząsteczki znalezione przez naukowców to cyjanek metylu (CH3CN) i cyjanoacetylen (HC3N), które znajdowały się w protoplanetarnym dysku, krążącym wokół gwiazdy MWC 480. Zagęszczenie komet jak i rozmiar samego dysku odpowiada Pasowi Kuipera w naszym Układzie Słonecznym. Cząsteczki zostały odkryte dzięki promieniowaniu, które emitują. Oprócz nich odkryto także bardziej prosty związek – cyjanowodór (HCN), którego obecność w kosmosie już nie raz została potwierdzona przez naukowców.

Dlaczego te związki są tak ważnym odkryciem? Były one obecne w naszym Układzie Słonecznym w momencie, kiedy na Ziemi formowało się życie, a bez nich prawdopodobnie nasz świat nie wyglądałby tak jak dzisiaj. Warto jednak przypomnieć, że obecnie dla nas cyjanek jest niesamowicie trujący.

Sama gwiazda MWC 480 jest dwa razy cięższa od naszej gwiazdy i znajduje się o około 455 lat świetlnych od Słońca, co w porównaniu do odległości spotykanych w kosmosie jest bardzo mała odległością.

Wygląda na to, że jedna z najważniejszych osób z NASA – Ellen Stofan, może mieć rację twierdząc, że spotkamy dowody na życie pozaziemskie już w ciągu najbliższych 20 lat.

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *