Źródło słynnego sygnału „WOW!”

15 sierpnia 1977 roku amerykański radioastronom Jerry Ehman natrafił na sygnał nie dający się w żaden sposób wytłumaczyć. Oszołomiony Ehman zapisał na kartce z wydrukiem „wow!” – stąd nazwa sygnału. Według założeń astronoma Antonio Parisa – sygnał nie pochodził od obcej cywilizacji.

Źródło słynnego sygnału "WOW!”

Sygnał „wow!” o częstotliwości około 1,42 MHz, pochodził z części nieba znajdującej się w pobliżu grupy gwiazd w gwiazdozbiorze Strzelca. Nigdy wcześniej, ani nigdy później – mimo wzmożonego nasłuchu – nie odebrano tak silnej transmisji z tej części nieba.

Jednakże częstotliwość tajemniczego sygnału pokrywa się z widmem emisyjnym wodoru. Według Antonio Parisa źródłem sygnału mogła być jedna z dwóch przelatujących w owym czasie obok Ziemi komet (266P/Christensen i P/2008 Y2 (Gibbs)). Pozostawiane przez nich ogony – składające się w dużej części z zamarzniętej pary wodnej – mogły odpowiadać za emisję w spektrum charakterystycznym dla wodoru.

Niebawem można będzie zweryfikować tezy Parisa. Komety pojawią się na tym samym obszarze nieba w dniach (odpowiednio) 25 stycznia 2017 roku, oraz 7 stycznia 2018.

sciencealert.com

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *