Zręczny robot z MIT

Naukowcy z MIT zaprojektowali robota, który wymaga ludzkiego operatora, ale za to zapewnia maszynie zręczność, szybkość i balans. Robota można traktować jak drona, który może być zdalnie sterowany przez człowieka z bezpiecznej odległości.

Zręczny robot z MIT
Zręczny robot z MIT

Maszyny mogą dostać się tam, gdzie człowiek nie jest w stanie – na przykład do wnętrza reaktora, który uległ awarii – i wykonać odpowiednie naprawy w środowisku niebezpiecznym dla istot biologicznych.

Robot MIT jest zależny od ludzkiego operatora ubranego w specjalny kombinezon i gogle „telepresence” pozwalające widzieć dokładnie to, co maszyna (odpowiednik FPV). Dokładne ruchy operatora są przenoszone na maszynę przy użyciu specjalnego egzoszkieletu, dzięki czemu maszyna porusza się płynnie i z niespotykaną wcześniej zręcznością.

Operator może czuć siły wywierane na robota dzięki sprzężeniu zwrotnemu, co pozwala mu naturalnie reagować i utrzymywać balans. Gdy operator czuje, że maszyna zbytnio przechyla się w lewo, może instynktownie przechylić się w prawo i zapobiedz upadkowi maszyny. W przypadku prowadzenia akcji ratunkowej za pośrednictwem robota MIT, może się to okazać wręcz nieocenione.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *