Znikające gwiazdy i galaktyki

Według naukowców znikające gwiazdy i galaktyki mogą być rezultatem działań obcych cywilizacji. Ich zdaniem coś tak niewyjaśnianego może być tylko efektem działań istot o wiele bardziej inteligentnych od ludzi.

Znikające gwiazdy i galaktyki
Znikające gwiazdy i galaktyki

Beatriz Villarroel ze szwedzkiego uniwersytetu w Uppsali zdecydowała się wraz ze swoim zespołem obserwować niebo pod kątem znikających nagle źródeł światła. Badacze sprawdzali, czy między jednym badaniem, a drugim któryś z 300 tys. obserwowanych obiektów nagle zgaśnie. Do tej pory analiza dała niejednoznaczne rezultaty. Naukowcy zauważyli jedno źródło światła, które w wyjątkowo tajemniczy sposób nagle zniknęło. Villarroel zachowuje dystans do tego zjawiska. Obiekt mógł bowiem zgasnąć podobnie jak kwazary, tracące na jasności nawet w ciągu zaledwie dziesięciu lat.

Zespół badaczy będzie kontynuował poszukiwania zaginionego źródła światła, a także innych, podobnych obiektów. W tym celu Villarroel będzie potrzebowała większych teleskopów. Jeśli i one nie pomogą w zlokalizowaniu wygasłych źródeł, a zjawiska nie uda się wytłumaczyć na gruncie astrofizyki – naukowcy będą mogli spekulować na temat wysoko rozwiniętych cywilizacji.

Nie jest możliwe, aby źródła światła znikały we Wszechświecie, nie pozostawiając żadnych śladów. Villarroel chce tłumaczyć takie zjawiska trzecim prawem Arthura C. Clarke’a, mówiącym, że „każda wystarczająco zaawansowana technologia jest nieodróżnialna od magii”.

Jeśli jej zespołowi uda się potwierdzić, że gwiazdy znikają bez towarzyszącej im supernowy, jedynym wytłumaczeniem będzie wtedy aktywność pozaziemskiej cywilizacji, której wysoko rozwinięte umiejętności mogą pozwalać na zasłanianie gwiazd.

newscientist.com

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *