Zmierzono najprecyzyjniej w historii prędkość światła

Uczeni z Australii i Niemiec przeprowadzili ważne badania, które potwierdziły symetrię Lorenza. Testy spójności przestrzennej prędkości światła dokonano z dziesięciokrotnie większą precyzją niż do tej pory.

Zmierzono najprecyzyjniej w historii prędkość światła
Zmierzono najprecyzyjniej w historii prędkość światła

Sam termin „symetria Lorenza” otrzymał swoją nazwę na cześć duńskiego fizyka Hendrika Lorentza i zakłada, że prędkość światła jest identyczna we wszystkich kierunkach. Jeden z autorów pracy, Stephen Parker z Uniwersytetu Zachodniej Australii powiedział, że podczas badań częstotliwość sygnałów mikrofalowych była wprost powiązana z prędkością światła, lecz bez względu na kierunek emisji, nie zaobserwowano żadnych zmian prędkości – nawet 18 miejsc po przecinku.

Eksperyment zakładał porównywanie czystych sygnałów mikrofalowych z kriogenicznych szafirowych oscylatorów, które ustawiono prostopadle do siebie, ale obracano je co 100 sekund. Teraz naukowcy chcą jeszcze ulepszyć swoją aparaturę, by dokonać jeszcze precyzyjniejszych pomiarów. Według Parkera, pozwoli to zbadać inne sfery w których symetria Lorenza mogłaby zostać naruszona.

#światło #prędkość #nauka #foton tylkonauka.pl

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *