Zmiana biegunów nie grozi Ziemi

#PoleMagnetyczne Ziemi nieznacznie słabnie od około 200 lat. Proces ten przebiega jednak na tyle szybko, że niektórzy #naukowcy ogłosili, iż w ciągu 2000 lat dojdzie do zamiany #biegun’ów magnetycznych. Naukowcy z #MIT uważają jednak, że zmiana biegunów nie grozi Ziemi w najbliższym czasie.

Zmiana biegunów nie grozi Ziemi
Zmiana biegunów nie grozi Ziemi

Zamiana ziemskich biegunów mogłaby spowodować, że przez kilka tysięcy lat #Ziemia byłaby słabiej chroniona przed #promieniowanie’m kosmicznym i słonecznym. Doprowadziłoby to do zakłóceń i awarii sprzętu elektronicznego, wzrostu liczby przypadków zachorowań na #rak’a i zwiększenia się liczby mutacji genetycznych. Ucierpiałyby też gatunki zwierząt, które w swoich migracjach orientują się wedle ziemskiego pola magnetycznego.

W przeszłości wielokrotnie dochodziło do zmiany biegunów naszej planety. Jest to proces nieregularny. „Czasami przez 40 milionów lat nie było przebiegunowania, a czasem bieguny zmieniały się 10-krotnie w ciągu miliona lat. Średni czas pomiędzy przebiegunowaniami wynosi kilkaset tysięcy lat. Ostatnie przebiegunowanie miało miejsce około 780 000 lat temu, zatem średnia już została przekroczona” – Huapei Wang z MIT.

#magnetyzm #ochrona

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *