Ziemia w pełni

Kiedy widzimy Księżyc w pełni, wygląda on niczym wielki biały reflektor. W rzeczywistości jest jak latarka obok reflektora, w obliczu blasku samej Ziemi.

Ziemia w pełni
Ziemia w pełni

NASA opublikowała ciekawe ujęcie Księżyca na tle Ziemi, wykonane przez kosmiczne obserwatorium klimatu DSCOVR z odległości ponad półtora miliona kilometrów.

Na zdjęciu tym widać wyraźnie, że wielki biały reflektor na tle Ziemi bardziej przypomina szarą myszkę. Jest tak dlatego, że albedo, czyli zdolność do obijania światła, w przypadku Ziemi jest kilka razy większe. Albedo Księżyca szacuje się na 11%, natomiast uśrednione albedo Ziemi na około 37%. Uśrednione, bo zmienia się ono w zależności od pory roku i związanym z tym stanem wegetacji roślin, pokrywy chmur i innych czynników.

Księżyc na tle Ziemi
Księżyc na tle Ziemi

Zależność ta przekłada się wprost na jasność Ziemi widzianej z powierzchni Księżyca. Oprócz ponad trzy razy większej refleksyjności, Ziemia ma również ponad trzynaście razy większą powierzchnię, co dodatkowo potęguje efekt. Ziemia w pełni widziana z Księżyca jest ponad 40 razy jaśniejsza, niż Księżyc w pełni widziany z Ziemi. Skoro Księżyc z Ziemi wydaje się obłędnie jasny, to co powiedziałby ktoś, kto by faktycznie widział super jasną Ziemię z orbity Księżyca?

Ciekawie w tym kontekście wygląda słynne zdjęcie wschodu Ziemi z misji Apollo 8, na którym idealnie widać wszystkie zarysy chmur naszego globu. Dla porównania można zrobić zdjęcie lusterka odbijającego 37% światła słonecznego lub Księżyca w pełni, w jednym i drugim przypadku wyjdzie nam biała plama, dopiero za nastym razem jak dobierzemy przysłonę może coś tam będzie widać, ale reszta kadru będzie bardzo ciemna. Można też gdybać, czy zwolennicy teorii spiskowych doszukujący się na zdjęciach załogowych misji Apollo na powierzchni Księżyca dodatkowych cieni, tak naprawdę nie robią sobie na przekór. Może właśnie brak słabszego drugiego cienia byłby dla nich właściwszym tropem?

tunguska.pl

Share

4 thoughts on “Ziemia w pełni

 1. być może to racja że ziemia jest płaska… nie ma tak naprawdę nie zbitych dowodów na to że ziemia jest kulą.
  Czemu NASA nie robi zdjęć ziemi? jest tylko jedno orginalne zdjecie ziemi z lat 70 w obiektywie rybie oko.
  reszta zdjec to komputerowe grafiki na tle kosmosu, z ksiezyca tez nie ma zdjec ziemi, wszystko komputerowe.
  czemu nie można przeleciec nad antarktyda? zaraz mysliwce zawracaja prywante samoloty…..

  1. Bujda na bujdzie… Samoloty latają nad Antarktydą, zdjęcia ziemi istnieją – nasłuchał się kolega teorii spiskowych. Przykre jest to, że żyjemy w XXI wieku i wciąż odzywają się takie głosy…

 2. Kosmos to fikcja a ziemia jest płaska. Zachęcam do wyszukania filmów dokuemntalncy na you tube. Najwikeszy sekret świata skrywany przez Masonerię. Znaki na niebie i ziemi mówią, że ziemia jest płaska i statyczna. NASA to dobry biznes po przynosi miliardy dolarów rocznie. W zamian otrzymujemy 2 zdjęcia rzekomej kulistej ziemi i grafikę komputerową. Jedna wielka ściema.
  https://www.youtube.com/watch?v=OlfGlgR0ofg&t=1182s

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *