Ziemia przebija się przez obłoki ciemnej materii

Ciemna materia jest formą materii, której nie możemy bezpośrednio dostrzec. Nie odbija ona ani nie emituje promieniowania elektromagnetycznego lecz jej istnienia domyślamy z efektów grawitacyjnych we Wszechświecie.

Ziemia przebija się przez obłoki ciemnej materii
Ziemia przebija się przez obłoki ciemnej materii

Według naukowców z amerykańsko-kanadyjsko-polskiego zespołu w wyniku oddziaływań egzotycznych pól po Wielkim Wybuchu pozostały w przestrzeni obłoki składające się ze skoncentrowanej ciemnej materii. Jeśli występują one dostatecznie często – Ziemia w swoim orbitalnym ruchu wokół Słońca powinna przebijać się przez jedną z nich przynajmniej raz na kilka lat.

Najpopularniejsza teoria dotycząca ciemnej materii mówi, że składa się ona z hipotetycznych Słabo Oddziałujących Masywnych Cząstek (z angielska Weakly Interacting Massive Particles – stąd ich inna nazwa – WIMP), które oddziałują na widzialną materię z siłą porównywalną do oddziaływań słabych.

Ciemna materia oraz ciemna energia są jednymi z większych zagadek kosmologii. Według obserwacji i obliczeń powinny one stanowić łącznie 96% bilansu masy energii Wszechświata, my jednak dalej nie potrafimy trafić na ich ślad.

źródło

Share

2 thoughts on “Ziemia przebija się przez obłoki ciemnej materii

  1. Skoro Ziemia przebija się tak często przez obłoki ciemnej materii dlaczego nie obserwujemy grawitacyjnych efektów takich przejść? Przecież to powinno mieć wpływ na prędkość ruchu Ziemi na jej heliocentrycznej orbicie i w efekcie na – minimalne choćby, jeśli nie dramatyczne – zmiany parametrów tej orbity.

    1. Odpowiedź jest prozaiczna – oddziaływanie Ciemnej Materii, mimo iż jest jej tak wiele w kosmosie, jest wiele razy słabsze niż chociażby np. oddziaływanie grawitacyjne. Dlatego tak ciężko jest naukowcom zbadać tę „magiczną”, Ciemną Materię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *