Zielone światło dla Hyperloop

Projekt ultraszybkiego rurowego transportu Hyperloop jest coraz bliższy rzeczywistości – Hyperloop Transportation Technologies uzyskało bowiem zgody niezbędne do wybudowania 8-kilometrowego toru testowego w Kaliforni. Tor ten wybudowany ma zostać przez lokalnych wykonawców wzdłuż fragmentu międzystanowej autostrady Interstate 5 – budowa ruszyć ma już w przyszłym roku, a zakończona ma zostać do roku 2017 – a już rok później zostanie on udostępniony pierwszym ciekawym nowej formy transportu.

Zielone światło dla Hyperloop
Zielone światło dla Hyperloop

Tor, gdy już powstanie , pozwoli sprawdzić w rzeczywistości działanie systemu rur, którymi poruszać się mają kapsuły rozpędzone niemal do prędkości dźwięku. Jego budowa, według wstępnych wyliczeń ma kosztować około 100 milionów dolarów.

Podstawą Hyperloop ma być stalowa rura umieszczona na kolumnach znajdujących się 50-100 metrów od siebie. Aluminiowe kapsuły przewożące ludzi (a w przyszłości być może także samochody – podobnie do promów – lub też towary) mają poruszać się w odległości 8 kilometrów od siebie co pozwolić ma na awaryjne wyhamowanie w przypadku jakiejś przeszkody. Oznacza to, że na trasie San Francisco-Los Angeles będzie jednocześnie znajdowało się 70 kapsuł, a kolejna będzie startowała co 30 sekund.

Według najnowszych planów dostępne mają być różne kapsuły – szybsze i wolniejsze (dla ludzi, którzy mogą mieć problem z poruszaniem się tak szybko), zapewniające mniejszy i większy komfort, a także kapsuły towarowe.

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *