Zdrowy jak japońskie dziecko

Z problemem otyłości zmaga się nawet 2,1 miliarda ludzi na całym świecie. Krajem cieszącym się najniższym odsetkiem otyłych, a jednocześnie mającym najwyższą długość życia w zdrowiu jest Japonia. W przypadku Japończyków największą rolę odgrywa zdrowe jedzenie…

Japończycy stawiają na świeże i zdrowe produkty. Oprócz tego Japończycy od małego wprowadzają do nawyków codziennego życia aktywność fizyczną, a także zmniejszenie poziomu stresu poprzez kontemplację. Wydaje się jednak, że spośród tych czynników, które wpływają na długowieczność Japończyków, największą rolę odgrywa jedzenie.

Japońskie dzieci wydają w szkole lunch, pomagają w przygotowaniu, a także sprzątają po nim.

W japońskiej diecie dominują niskokaloryczne warzywa i owoce, zboża, ryby, owoce morza oraz wodorosty i nieodłączny składnik japońskiej diety, czyli ryż. Posiłki z tych produktów są przygotowywane własnoręcznie w domu, a następnie spożywane, a wręcz celebrowane w gronie rodzinnym. Warto włączyć dziecko w gotowanie. Jeśli widzi na stole potrawę, której pochodzenia nie zna, to nie wie, co to jest. Inaczej jest, gdy uczestniczyło w jej przygotowaniu. Mali Japończycy są wręcz uczeni do roli pomocnika kuchennego, ale także sprzątacza oraz kelnera. Te umiejętności przydają się później nie tylko w domu, ale także w szkole.

Zgodnie z tradycją dzień jednak rozpoczynają od śniadania, na które składają się gotowany ryż, zupa miso z kosteczkami sera tofu, dymka, kawałki wodorostów nori, niewielki omlet, grillowany łosoś, a także przystawki z warzyw i owoców oraz napoje w postaci herbaty, wody czy mleka. Choć objętościowo posiłek ten wydaje się być duży, to w przeliczeniu kalorii na jeden kęs, wychodzi znacznie mniej niż jedzą w USA czy Wielkiej Brytanii. Wszystko dzięki jego dobremu zbilansowaniu.

Nieważne jednak czy dorosły, czy dziecko, śniadanie, lunch czy kolacja – Japończycy starają się nie tylko nie przejadać, ale nawet nie dojadać. Jedzą tak, aby nasycić się jedynie w 80 procentach i być może właśnie w tym tkwi sekret ich szczupłej sylwetki i długiego życia w zdrowiu.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *