Zdiagnozowano dlaczego jednym ciężej jest rzucić palenie, a innym łatwiej

Od dłuższego czasu próbujesz rzucić #palenie, ale Ci się nie udaje? Wina niekoniecznie musi leżeć po stronie Twojej słabej woli, ale może to być kwestia Twoich #gen’ów i z rzucaniem palenia #papieros’ów będziesz mieć duży problem.

Zdiagnozowano dlaczego jednym ciężej jest rzucić palenie, a innym łatwiej
Zdiagnozowano dlaczego jednym ciężej jest rzucić palenie, a innym łatwiej

#Naukowcy opublikowali wyniki swoich badań, w których dowodzą, że duże trudności z odejściem od zgubnego nałogu niekoniecznie muszą oznaczać brak silnej woli, by rzucic #papierosy – mogą być one spowodowane przez „gen przyjemności” w naszym DNA – #Taq1A. Odgrywa on ważną rolę w przetwarzaniu dopaminy – związku chemicznego, który związany jest z „przyjemnością” w naszym #mózg’u. Uwalnia się on w czasie palenia papierosów. Naukowcy uważają, że #dopamina związana jest z rozwojem i #uzależnienie’m od wrednego związku chemicznego, któremu imię – #nikotyna.

Problem polega na tym, która forma genu występuje w naszym mózgu. Istnieją trzy formy genu – A2/A2, A1/A1 oraz A1/A2. Naukowcy odkryli, że osoby posiadające typ genu A2/A2 mają znacznie mniejsze problemy z rzuceniem zgubnego nałogu, niż posiadacze pozostałych dwóch form. Dzięki odkryciu naukowcy mają nadzieję, że w przyszłości uda się dopasować indywidualny program leczenia uzależnienia nikotynowego.

Całość badań została opublikowana na łamach czasopisma naukowego Translational Psychiatry. Są one natomiast rezultatem zsumowania danych z 22 wcześniejszych badań, w których łącznie brało udział 9 487 osób.

mirror.co.uk

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *