Zbiórka na silnik zasilany antymaterią

Na pierwszy rzut oka, to brzmi jak żart, ale nim nie jest. Szalony fizyk chce zbudować silnik napędzany… antymaterią. Naukowiec postanowił, że zwróci się o pomoc finansową do ludzi, za pomocą Kickstartera.

Zbiórka na silnik zasilany antymaterią
Zbiórka na silnik zasilany antymaterią

Gerald Jackson – były fizyk Fermilab – postanowił rozpocząć badania nad zbudowaniem silnika napędzanego antymaterią, który pozwoliłby na osiąganie przez statek kosmiczny niewyobrażalnych wręcz prędkości. Fizykowi nie udało się namówić NASA na jego budowę.

Antymateria to układ antycząstek, czyli cząstek elementarnych podobnych do występujących w zwykłej materii, ale o przeciwnym znaku ładunku elektrycznego i wszystkich addytywnych liczbach kwantowych, to w momencie kontaktu antymaterii ze zwykłą materią, obie ulegają anihilacji, czego skutkiem jest wytworzenie gigantycznych ilości energii.

Wytwarzanie nawet śladowych ilości antymaterii jest niezwykle kosztowne. Uzyskanie tylko 1 grama antymaterii, przy użyciu dostępnych na świecie akceleratorów, kosztowałoby co najmniej 100 miliardów dolarów. Jackson obliczył, że silnik zasilany antymaterią potrzebowałby 17 gramów antywodoru, aby pozwolić na podróż do najbliższej nam gwiazdy. Koszty lotu byłyby więc… kosmiczne. 200 tysięcy dolarów ma pozwolić mu zainicjować badania, które kiedyś zaowocują budową silnika na antymaterię.

Dzięki silnikowi na antymaterię statek kosmiczny mógłby uzyskać 40 procent prędkości światła…

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *