Zamrożone pustynie w „sercu” Plutona (zdjęcie)

Na najnowszym zdjęciu z sondy New Horizons – kontynuującej swą misję na obrzeża Układu Słonecznego – odnajdujemy zamrożone równiny w obrębie obszaru nazwanego „sercem” ze względu na jego kształt. Równina ma mniej niż 100 milionów lat i wciąż podlega procesom geologicznym na Plutonie.

Zamrożone pustynie w "sercu" Plutona
Zamrożone pustynie w „sercu” Plutona

„Ten teren nie jest łatwy do opisania” – powiedział Jeff Moore. „Odkrycie ogromnej równiny wewnątrz krateru na Plutonie przekracza wszelkie wstępne oczekiwania jakie mieliśmy do tego przelotu.”

Popękane błoto podczas wysychaniaTe fascynujące lodowe równiny – przypominające zamrożone pęknięcia błota na Ziemi – zostały nieoficjalnie nazwane „Równinami Sputnika” (Sputnik Planum) na cześć pierwszego, sztucznego satelity Ziemi.

Naukowcy mają teorię w jaki sposób powstały nierówności na równinie. Nieregularne kształty mogą być wynikiem skurczu materiałów powierzchniowych, podobnych do tego, co dzieje się, gdy błoto wysycha na pustyni.

Zaobserwowano także rozrzedzoną atmosferę Plutona w odległości aż 1600 km nad powierzchnią. Jest to pierwsza obserwacja atmosfery Plutona na wysokości wyższej niż 270 km nad jego powierzchnią.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *