Załogowa misja na planetoidę nastąpi w 2026 roku

Opóźnia się misja NASA, w ramach której zostanie przechwycony, przemieszczony w okolice Księżyca, a następnie zbadany fragment planetoidy. Obecnie realny termin to 10 lat.

Załogowa misja na planetoidę nastąpi w 2026 roku
Załogowa misja na planetoidę nastąpi w 2026 roku

Misja pozwoli ludzkości zdobyć cenne doświadczenie w związku z ogromnym zagrożeniem, jakie stwarzają podróżujące blisko Ziemi planetoidy. Projekt Asteroid Redirect Mission (ARM) miał rozpocząć się już w 2019 roku, jednak dziś wiemy, że się opóźni.

Według przedstawionego przez NASA scenariusza, automatyczna sonda doleci do jednej z planetoid przelatujących blisko Ziemi, użyje specjalnego ramienia do przechwycenia skały z jej powierzchni, a następnie rozpocznie wieloletnią podróż, aby umieścić skałę na stabilnej orbicie wokół Księżyca. Następnie skałę tę będą już mogli zbadać astronauci.

Przemieszczenie kosmicznej skały, o wielkości kilku metrów, na orbitę Księżyca, zajmie sondzie około 6 lat. Gdy ten manewr przebiegnie pomyślnie, NASA wyśle tam dwóch astronautów na pokładzie statku Orion, którzy przez 25 dni będą wykonywać spacery kosmiczne w celu zbadania przechwyconej skały.

Przedsięwzięcie ma kosztować 2,6 miliarda dolarów i tu leży pies pogrzebany, bo obok trudności technicznych przedsięwzięcia – amerykański kongres niechętnie patrzy na tak duży wydatek.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *