Zagadkowy wagon w japońskim metrze

Japońscy internauci zauważyli zagadkowy wagon na jednej ze stacji metra. Kanciasty twór wyglądał jak z filmu o gwiezdnych wojnach albo innego fantastycznego hitu kinowego.

Specjalny wagon 1

Wagon podobny do ruchomego zamku z otworami dla dział ściągnął na siebie uwagę wielu użytkowników internetu. Po co tak kardynalnie zmieniono wagon i dla jakich celów jest wykorzystywany? Okazało się, był to Maya50 – specjalny wagon, wyposażony w lasery i kamery optyczne, który może mierzyć i monitorować stan dróg kolejowych i ich bezpieczeństwo dla pociągów (szczególnie w tunelach).

Robi się to po to, aby przekonać się, że pociąg może spokojnie poruszać się po swojej trasie oraz, że nic mu nie zagraża (na przykład inny pociąg, albo przeszkoda na torach). Wcześniej w sposób ręczny sprawdzano stan torów. A ten cudowny wagon pozwala przy pomocy nowoczesnych technologii i czujników optycznych robić to samo w pełni automatycznie.

Spotkać podobne wagony inspekcyjne to wielkie szczęście, ponieważ na stacjach pojawiają się one nieczęsto i o różnych porach. Jak pokazuje praktyka, sami Japończycy nie bardzo się orientują, że tuż obok nich funkcjonuje takie cudeńko techniki. Wiele osób podkreślało w komentarzach, że dowiedzieli się po raz pierwszy o istnieniu takiego wagonu.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *