Zagadka baniek Lymana rozwiązana

Bańki Lymana (Lyman-alpha blob – LAB) to wielkie obłoki wodoru, które emitują linię spektralną zwaną serią Lymana. Te zagadkowe struktury były od lat tajemnicą dla naukowców, którzy ostatnio rozgryźli od dawna niewyjaśnioną zagadkę.

zagadka-baniek-lymana-rozwiazana

Naukowcy przyjrzeli się tym kosmicznym tworom za pomocą radioteleskopów Atacama Large Milimeter Array (ALMA) i Very Large Telescope (VLT). Tajemnicza struktura znajduje się w odległości 11,5 miliarda lat świetlnych od Ziemi. Tajemnicza bańka jest trzykrotnie większa od Drogi Mlecznej.

Naukowcy odkryli, że wewnątrz chmury znajdują się dwie większe galaktyki i kilka mniejszych. Te większe przechodzą fazę gwałtownego formowania gwiazd. W obu galaktykach proces ten zachodzi ponad stukrotnie szybciej niż w Drodze Mlecznej. W wyniku tych gwałtownych procesów powstaje gigantyczna ilość promieniowania UV.

Infografika przedstawiająca procesy zachodzące w bańce Lyman-alfa
Infografika przedstawiająca procesy zachodzące w bańce Lyman-alfa

„Wyobraź sobie przydrożną lampę w mglistą noc – widzisz rozmytą poświatę ponieważ emitowane przez nią światło jest rozpraszane na drobnych kroplach wody. W przypadku baniek Lyman-alfa mamy do czynienia z tym samym procesem, tyle że zamiast lamp drogowych mamy intensywnie gwiazdotwórczą galaktykę, a zamiast mgły potężny obłok gazu międzygalaktycznego”. – tłumaczy Jim Geach.

Astronomowie uważają, że bańki Lyman-alfa są ważne ponieważ wydają się one być miejscem powstawania najmasywniejszych galaktyk we Wszechświecie. Co więcej, rozmyta poświata Lyman-alfa dostarcza wielu informacji o tym co się dzieje z pierwotnym gazem otaczającym młode galaktyki – obszarem bardzo trudnym do badania, a niesamowicie istotnym przy próbach zrozumienia wczesnej ewolucji galaktyk.

eso.org

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *