Za kilka dni sonda Juno przeleci nad Wielką Czerwoną Plamą

Ogromny antycyklon wiejący na Jowiszu od przynajmniej 350 lat, czyli Wielka Czerwona Plama od dawna interesuje astronomów, a już za kilka dni astronomowie przyjrzą mu się z bardzo bliska.

Naukowcy taką możliwość otrzymają dzięki sondzie Juno, która przeleci bezpośrednio nad jowiszowym antycyklonem. Urządzenia znajdujące się na pokładzie sondy powinny wejrzeć pod warstwę chmur, dzięki czemu naukowcy zobaczą co tak naprawdę dzieje się pod nimi. 10 lipca Juno znaleźć się ma 3500 kilometrów nad chmurami Jowisza i po jedenastu minutach i 33 sekundach lotu nad nimi znaleźć ma się nad plamą, nad którą ma pokonać dystans 9 tysięcy kilometrów. Przez cały ten czas włączona ma być cała aparatura badawcza włącznie z aparatem JunoCam.

Najnowsze modele wskazują, że swój kolor czerwona plama na powierzchni Jowisza zawdzięcza oddziaływaniu promieniowania słonecznego na powszechny w tamtejszej atmosferze amoniak i acetylen. Nadal jednak zagadką pozostaje dokładny mechanizm działania tego potężnego cyklonu. Badania Juno powinny przyczynić się do rozwiązania tej tajemnicy.

Nawet jeśli coś pójdzie nie tak – powinniśmy dostać nowe, doskonałe fotografie tego niezwykłego zjawiska.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *