Za kilka dni będziemy świadkami przełomu w energetyce

Mam szczerą nadzieję, że już za kilka dni staniemy się świadkami przełomowego wydarzenia w dziejach energetyki za sprawą #reaktor’a fuzyjnego #Wendelstein 7-X, który został skonstruowany przez Instytutu Fizyki Plazmowej Maxa Plancka, przy czynnym udziale naukowców polskich.

Za kilka dni będziemy świadkami przełomu w energetyce
We wnętrzu reaktora fuzyjnego Wendelstein 7-X

Konstrukcja tej niesamowitej maszynerii jest niezwykle skomplikowana. Nie powinno to w zasadzie nikogo dziwić, albowiem wewnątrz reaktora odwzorowane będą warunki zachodzące w #gwiazda’ch. Budowa reaktora fuzyjnego Wendelstein 7-X zajęła 19 lat i kosztowała ponad miliard dolarów.

Reaktor ma działać wytwarzając i utrzymując wewnątrz rozgrzaną plazmę. #Plazma to #gaz rozgrzany do 100 milionów stopni Celsjusza, w którym lżejsze jądra atomowe łączą się w cięższe. Na przykład #wodór zamienia się w nieco cięższy #hel generując przy tym dodatkowy #neutron. Niejako przy okazji powstaje też tak potrzebna ludzkości #energia. Jedna szklanka wody dawać ma tyle energii, ile pół miliona baryłek ropy naftowej. Robi wrażenie, prawda?

Tak wyglądał Wendelstein 7-X jeszcze w czerwcu bieżącego roku

Pierwsza plazma wygenerowana zostanie we wnętrzu Wendelstein 7-X 10 grudnia. Na początku będzie to plazma #ksenon’owa, gdyż jest łatwiejsza do utrzymania niż plazma wodorowa. Przy tak złożonym i zaawansowanym technologicznie projekcie błędy ludzkie są niemal nie do uniknięcia, więc #naukowcy „dmuchają na zimne”. Gdy testy zakończą się pomyślnie – Wendelstein 7-X rozpocznie pracę z wodorem. Plazma wodorowa ma zostać wygenerowana w styczniu przyszłego roku.

#Stellarator mpg.de

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *