Za 30 lat ludzkość będzie używać ektogenezy

Brytyjski biolog i genetyk, John Burdon Sanderson Haldane opisał kiedyś ektogenezę jako technologię, która umożliwi rozwój ludzkich embrionów poza organizmem kobiety, od zapłodnienia do narodzin. Pewien futurolog stwierdził, że człowiek będzie w przyszłości korzystał z tej technologii.


Zasubskrybuj mój kanał.

Jeszcze za czasów swojego życia Haldane przewidywał, że do 2074 roku tylko 30% ludzi będzie rodziło się w sposób zupełnie naturalny. Od kilkunastu lat trwają prace nad ektogenezą ale z przyczyn etycznych, wprowadzenie jej nie jest obecnie rozważane. Technika sama w sobie wywołuje również spore kontrowersje i burzliwe dyskusje.

Jednak futurolog Zoltan Istvan jest zdania, że za 20 lat ektogeneza będzie już funkcjonować a za następne 10 lat – będzie szeroko wykorzystywana na całym świecie. Technologia jest opracowywana, według naukowców, z przyczyn medycznych i wymienia się wiele potencjalnych korzyści.

Przede wszystkim będzie można prowadzić stałą obserwację funkcji życiowych nienarodzonych jeszcze dzieci, które mogłyby w przyszłości rozwijać się w sztucznym łonie. Wraz z rozwojem technologii, z pewnością pojawią się urządzenia do przedwczesnego wykrywania oraz zwalczania chorób. Stwierdza się, że ektogeneza znacznie ułatwi podawanie leków, gdy zajdzie taka potrzeba.

Za 30 lat ludzkość będzie używać ektogenezy
Za 30 lat ludzkość będzie używać ektogenezy

Ektogeneza może być alternatywą dla kobiet, które z pewnych przyczyn nie mogą nosić dziecka w brzuchu. Uważa się również, że technologia pomoże zmniejszyć liczbę zgonów związanych z ciążą. Krytycy twierdzą jednak, że ektogeneza jest nieetyczna, usuwa więź między matką a dzieckiem i mogą pojawić się problemy, których obecnie nie da się po prostu przewidzieć.

W najbliższych latach z pewnością odbędą się liczne debaty na ten temat. Choć sprawa jest kontrowersyjna a sprzeciw jest wyraźny, część naukowców zdaje się popierać ektogenezę wskazując na potencjalne korzyści, jakie mogą z niej wyniknąć. Gdyby technologia ta miała pojawić się w naszym życiu, należałoby przede wszystkim upewnić się czy nie spowoduje to problemów, których nie będzie można już potem naprawić…

Share

2 thoughts on “Za 30 lat ludzkość będzie używać ektogenezy

  1. Chciałbym aby ludzkość w końcu zainteresowała się eugeniką i hodowlą człowieka – tym razem jako świadomy i prywatny wybór. Ludzie z najlepszymi genami powinni wręcz obowiązkowo się rozmnażać. Ludzie którzy w jakiś sposób mają złe geny – po prostu powinni się wstrzymać (dobrowolnie – niestety Hitler definitywnie negatywnie naznaczył eugenikę).

    Ludzie którzy rodzą się kalekami – powinni otrzymać pomoc, aby móc normalnie żyć – ale ci ludzie nie powinni się rozmnażać. Mogą za to wychowywać dzieci innych ludzi. Dzięki medycynie wyeliminowaliśmy zgony wśród dzieci i matek – ale teraz musimy sami założyć mechanizm selekcji, którą właśnie jest eugenika.

    Ektogeneza jest zdecydowanie złym pomysłem. Kobiety powinny rodzić zdecydowanie tylko zdrowe i silne dzieci. Wiem jak to brzmi, ale w imię czego chcemy zrobić swoim potomkom takie problemy?

    Potencjał człowieka jest ogromny. Technicznie rzecz biorąc, możemy w przyszłości tworzyć cyborgi. Pytam, czy aby na pewno powinniśmy?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *