Wystarczy usunąć jeden gen aby człowiek żył o 60% dłużej

Po wielu latach badań #naukowcy z #USA odkryli metodę, która zapewni #człowiek’owi #długowieczność. Badacze zidentyfikowali konkretny #gen który można usunąć z organizmu, co pozwoli wydłużyć #życie aż o 60%.

Wystarczy usunąć jeden gen aby człowiek żył o 60% dłużej
Wystarczy usunąć jeden gen aby człowiek żył o 60% dłużej

Badania trwały w sumie aż 10 lat – uczeni do swoich eksperymentów wykorzystali ponad 4,5 tysiąca szczepów drożdży i usuwali poszczególne geny aby wykryć te, które mają wpływ na starzenie się. Ostatecznie udało się zidentyfikować 238 takich genów.

Naukowcy zwrócili szczególną uwagę na jeden konkretny gen – #LOS1 – który wpływa na spożycie kalorii i ma znaczący wpływ na długowieczność komórek drożdży. Jego usunięcie powoduje wydłużenie życia o 60%. Zresztą już od dawna wiadomo, że samo ograniczenie spożycia kalorii jest kluczem do dłuższego i zdrowszego życia.

Większość odkrytych genów jest obecnych u #ssak’ów. Naukowcy mają nadzieję, że po ich usunięciu ludzie będą mogli żyć dłużej, jednak na dzień dzisiejszy autorzy badań nie planują prowadzić takich eksperymentów na człowieku. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Cell Metabolism.

#dna #kalorie #nauka telegraph.co.uk zmianynaziemi.pl

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *