Wulkany pomogły planetoidzie dobić dinozaury

Naukowcy akceptują teorię, na podstawie której do wyginięcia dinozaurów przyczyniła się planetoida uderzająca w dzisiejszy półwysep Jukatan, ale nie przestają drążyć tematu by odkryć całą prawdę o wydarzeniu sprzed 65 milionów lat.

Wulkany pomogły planetoidzie dobić dinozaury
Wulkany pomogły planetoidzie dobić dinozaury

Naukowcy z Instytutu Technologicznego w Massachusetts przebadali próbki skał z Indii. Znaleźli w nich dowody na wzmożoną działalność wulkaniczną, która zaczęła się 250 tysięcy lat przed uderzeniem, a zakończyła 500 tysięcy lat po nim. Obliczyli, że z wnętrza wszystkich wulkanów na Ziemi mogło wypłynąć w owym czasie 1,5 miliona kilometrów kwadratowych lawy oraz ulecieć do atmosfery wprost gigantyczne ilości pyłu i gazów (głównie CO2). Gazy te odcięły zwierzęta od życiodajnych promieni słonecznych oraz zakwasiły oceany, w ten sposób przyczyniając się do ich eksterminacji.

Najwyraźniej naukowcy z Massachusetts, publikując swoje badania, nie uzgodnili stanowiska w tej sprawie z mafią CO2 próbującą przekonać opinię publiczną do śmiertelnego wpływu człowieka na ziemską atmosferę. Owszem człowiek ma wpływ na ziemski klimat, ale można go porównać do wpływu pojedynczego atomu na wagę całego człowieka. Jest on praktycznie zerowy. To wulkany (zwłaszcza te podmorskie) mają znaczący wpływ na zmianę klimatu na ziemi i dzieje się tak czy tego chcemy, czy nie. Nie mamy na to żadnego wpływu, tak jak dinozaury nie miały żadnego wpływu na swoje wyginięcie.

Zagładę dinozaurów spowodował okres wulkanizmu oraz upadek asteroidy

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *