Wulkany na Wenus

Na Wenus znajduje się najwięcej wulkanów spośród wszystkich planet w Układzie Słonecznym, jednak do tej pory wydawało się nam, że były one nieaktywne. Jednak obserwacje niemieckich astronomów dowodzą, że potężny wulkan Idunn Mons się uaktywnił.

wulkany-na-wenus

Naukowcy porównali zdjęcia wykonane z pomocą sondy Venus Express w latach 2006-2007 z dokładnymi obrazami radarowymi z sondy Magellan z lat 90 XX. wieku i przepuścili wynik tego porównania przez zaawansowany algorytm. Zwykła obserwacja nie była w tym przypadku możliwa, bo Wenus posiada szczelną pokrywę z chmur, dlatego konieczne było połączenie danych z kilku źródeł, ale dzięki użyciu nowatorskiej techniki możliwe było uzyskanie zdjęć w dużo wyższej rozdzielczości.

Analiza fotografii ukazała, że z Idunn Mons spływa lawa. To oznacza, że doszło do jego erupcji. Rozgrzane skały pięcioma strumieniami spływają po zboczach wulkanu ku jego podstawie i jak wskazują zdjęcia wykonane w podczerwieni przez Venus Express – są one nadal gorące.

Na potwierdzenie tych doniesień musimy poczekać. Największe szanse na to ma obecnie japoński orbiter Akatsuki, który już krąży wokół Wenus.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *