Wulkany na Wenus

Na Wenus znajduje się najwięcej wulkanów spośród wszystkich planet w Układzie Słonecznym, jednak do tej pory wydawało się nam, że były one nieaktywne. Jednak obserwacje niemieckich astronomów dowodzą, że potężny wulkan Idunn Mons się uaktywnił.

wulkany-na-wenus

Naukowcy porównali zdjęcia wykonane z pomocą sondy Venus Express w latach 2006-2007 z dokładnymi obrazami radarowymi z sondy Magellan z lat 90 XX. wieku i przepuścili wynik tego porównania przez zaawansowany algorytm. Zwykła obserwacja nie była w tym przypadku możliwa, bo Wenus posiada szczelną pokrywę z chmur, dlatego konieczne było połączenie danych z kilku źródeł, ale dzięki użyciu nowatorskiej techniki możliwe było uzyskanie zdjęć w dużo wyższej rozdzielczości.

Analiza fotografii ukazała, że z Idunn Mons spływa lawa. To oznacza, że doszło do jego erupcji. Rozgrzane skały pięcioma strumieniami spływają po zboczach wulkanu ku jego podstawie i jak wskazują zdjęcia wykonane w podczerwieni przez Venus Express – są one nadal gorące.

Na potwierdzenie tych doniesień musimy poczekać. Największe szanse na to ma obecnie japoński orbiter Akatsuki, który już krąży wokół Wenus.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *