Współczesny doktor Frankenstein

Wskrzeszanie zmarłych? Według Raya Kurzweila – wizjonera, naukowca i futurysty będzie to niebawem możliwe. Czy jesteśmy świadkiem pojawienia się nowego doktora Frankensteina? Nie do końca, ale coś jest na rzeczy…

Współczesny doktor Frankenstein
Współczesny doktor Frankenstein

Kurzweilem kieruje bardzo silna motywacja. Chce on wskrzesić zmarłego w 1970 roku ojca. Zebrał on wszystkie pamiątki po nim licząc na to, że już niedługo uda się wykorzystać te dane do stworzenia wirtualnej wersji jego osoby.

Ta wizja Kurzweila opiera się o stworzone przez niego pojęcie osobliwości (singularity) – czasu gdy ludzie i maszyny połączą się w taki sposób, że nie będzie można odróżnić elementu syntetycznego od biologicznego. I czas ten ma nastąpić, według niego, już w 2030 roku. Możliwe wtedy będzie wskrzeszanie zmarłych i uzyskiwanie nieśmiertelności, choć nie będzie to wyglądało zbyt efektownie – będzie się to odbywało wirtualnie – umożliwić ma to bowiem sztuczny mózg, będący idealną repliką ludzkiego umysłu.

Mimo, że wydaje się to obecnie niemożliwe to Kurzweil zawsze był bardzo trafny w swoich przewidywaniach. Wcześniej przewidział on między innymi, że w obecnym czasie będziemy posiadali samochody, które będą jeździły samodzielnie i telefony, które będą odpowiadały na nasze pytania.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *