Wieża antysmogowa naprawdę działa

Smog Free Tower ma wymiary 7 na 3.5 metra i w uproszczeniu jest wielkim jonizatorem powietrza. Został ustawiony w Pekinie i… działa.

Wieża antysmogowa naprawdę działa

W zeszłym roku pojawiły się pierwsze informacje o projekcie Holendra Daana Roosegaarde, który wpadł na pomysł jak oczyścić powietrze w miastach. Był to pomysł wieży wychwytujących smog z powietrza. Jedna taka wieża stanęła w słynącym ze smogu Pekinie i okazało się, że to naprawdę działa.

Smog Free Tower ma wymiary 7 na 3.5 metra i zasadniczo jest wielkim jonizatorem – rozprasza ona w powietrzu jony niosące dodatni ładunek elektryczny, do których przyczepiają się cząsteczki smogu, a następnie są one przyciągane przez ujemnie naładowany fragment wieży. Aby nie dokładać się do generowania zanieczyszczenia, energia konieczna do jej zasilania pochodzi z wiatru.

I to naprawdę działa – powietrze wokół wieży jest o 55% czystsze niż przed jej zainstalowaniem – w ciągu zaledwie 41 dni pracy wieża oczyściła 30 milionów metrów sześciennych powietrza. A zebrane przez nią cząsteczki smogu zostaną skompresowane i osadzone na pierścionkach, które następnie trafią do sprzedaży.

studioroosegaarde.net

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *