Wielkie jezioro lawy na Io

Zespół astronomów przeglądając zdjęcia wykonane za pomocą Large Binocular Telescope Observatory (LBTO) odkrył na powierzchni Io – trzeciego pod względem wielkości księżyca Jowisza – wielkie jezioro lawy.

Wielkie jezioro lawy na Io
Wielkie jezioro lawy na Io

Io jest bardzo aktywny geologicznie. Na jego powierzchni znajduje się wiele obszarów wulkanicznych pokrytych siarką i dwutlenkiem siarki. Jeden z największych z nich – Loki ma średnicę około 200 kilometrów.

Dzięki LBTO naukowcy mogli przyjrzeć mu się dokładniej i udało im się dostrzec jezioro lawy, które przez lata zmieniało swoje położenie na wulkanie.

Wulkany, z których lawa wyciskana jest przez wywoływane silną grawitacją Jowisza siły pływowe, ciągle zmieniają kształt księżyca, dlatego bardzo ciekawych danych dostarczą nam przyszłe misje, w trakcie których naukowcy będą mogli te wulkany obejrzeć dokładniej.

W przyszłym roku w okolice Jowisza dotrze sonda Juno, która powie astronomom nieco więcej na temat wulkanicznej aktywności Io. Prawdziwym przełomem ma być jednak Io Volcano Observer, którego start planowany jest na rok 2021.

Share