Wielki Kanion Kolorado – galeria zdjęć

Wielki Kanion Kolorado to przełom rzeki Kolorado w stanie Arizona w USA przez Płaskowyż Kolorado. W obecnym kształcie Wielki Kanion ma 446 km długości i osiąga głębokość do około 1600 m. Szerokość waha się od ok. 800 m (pod punktem widokowym Toroweap) do 29 km w najszerszym miejscu. Jest to największy przełom rzeki na świecie.

Wielki Kanion Kolorado 29

Obszar ten stanowi park narodowy – Grand Canyon National Park.

Wielki Kanion Kolorado 28

Kanion wykształcony jest głównie w łupkach, a także iłołupkach, wapieniach, piaskowcach i granitowych intruzjach. W kanionie tym można dostrzec przekrój geologiczny od proterozoiku (w prekambrze) po trias (era mezozoiczna). Każda seria warstw skalnych ma inny odcień. Skały osadowe kanionu obfitują w skamieniałości, od pierwotnych glonów do drzew, od morskich muszli po szczątki dinozaurów.

Wielki Kanion Kolorado 27

Istnieją różne hipotezy na temat powstania kanionu. Najbardziej rozpowszechniona mówi o tym, że proces powstawania był wydłużony w czasie, Według niej kanion zaczął powstawać w zachodniej części obecnego przebiegu 17 mln lat temu, natomiast wschodni kraniec ukształtował się 5-6 mln lat temu. W następnych milionach lat trwało wcinanie się wgłębne rzeki i pogłębianie kanionu, przy zachowaniu jego długości. Według tej wersji rzeka Kolorado żłobiła kanion w miarę jak płaskowyż Kolorado się podnosił. Inna wersja mówi o tym, że cały kanion ukształtował się w przeciągu bardzo krótkiego czasu, nawet kilku dni.

Wielki Kanion Kolorado 26

Przed wybudowaniem w 1963 r. zapory wodnej Glen Canyon rzeka niosła przez kanion dziennie 500 000 ton osadu, obecnie zaś 80 000 ton.

Wielki Kanion Kolorado 25

28 marca 2007 dokonano otwarcia szklanego pomostu nad zachodnią częścią Wielkiego Kanionu (Grand Canyon West). To „najwyższy balkon” na świecie. Usytuowany jest on na wysokości 1219 m nad ziemią. Otwarcie atrakcji dla publiczności odbyło się kilka dni później. Zainteresowani mają możliwość podziwiać otwierającą się pod nimi przepaść Wielkiego Kanionu, oddzieleni od niej jedynie przezroczystą taflą szkła. Szklana platforma kosztowała 30 mln dolarów; ma kształt podkowy wystającej na ponad 20 metrów od krawędzi urwiska, które opada pionowo w dół na głębokość 1220 metrów. Znajduje się 144 km na zachód od Parku Narodowego Wielkiego Kanionu, odwiedzanego co roku przez 4,1 mln turystów, na terenach rezerwatu Indian Hualapai w Arizonie.

Wielki Kanion Kolorado 24

Skywalk został zaprojektowany przez pracownię architektoniczną MRJ Architects, a jego rozwiązaniem konstrukcyjnym zajęła się firma Lochsa Engineering. Według architekta Marka Johnsona, Skywalk udźwignie jednocześnie 120 osób i wytrzyma wiatry wiejące w Kanionie z prędkością 160 km na godzinę. Pomost wyposażono również w system amortyzujący, aby nie wpadał w drgania powodowane przemieszczeniem się po nim ludzi.

Wielki Kanion Kolorado 23

Wielki Kanion Kolorado 22

Wielki Kanion Kolorado 21

Wielki Kanion Kolorado 20

Wielki Kanion Kolorado 19

Wielki Kanion Kolorado 18

Wielki Kanion Kolorado 17

Wielki Kanion Kolorado 16

Wielki Kanion Kolorado 15

Wielki Kanion Kolorado 14

Wielki Kanion Kolorado 13

Wielki Kanion Kolorado 12

Wielki Kanion Kolorado 11

Wielki Kanion Kolorado 10

Wielki Kanion Kolorado 09

Wielki Kanion Kolorado 08

Wielki Kanion Kolorado 07

Wielki Kanion Kolorado 06

Wielki Kanion Kolorado 05

Wielki Kanion Kolorado 04

Wielki Kanion Kolorado 03

Wielki Kanion Kolorado 02

Wielki Kanion Kolorado 01

Share