Wiedza całej cywilizacji umieszczona w pudełku po zapałkach

#Naukowcy obliczyli, że we fragmencie #DNA o wadze zaledwie jednego grama będzie można zapisać aż 455 eksabajtów danych. Wyobraźmy sobie wiedzę całej naszej cywilizacji zapisaną w urządzeniu wielkości pudełka zapałek.

Wiedza całej cywilizacji umieszczona w pudełku po zapałkach
Wiedza całej cywilizacji umieszczona w pudełku po zapałkach

Naukowcy od lat myślą nad tym jak najefektywniej zmagazynować wielką ilość informacji i to tak, abyśmy jej nie utracili w wyniku np. globalnego #kataklizm’u, a nasze przyszłe pokolenia mogły bez problemów mieć do niej swobodny dostęp. Specjaliści z #ETHZurich uważają, że nic nie będzie lepszym #HDD, niż DNA. Ludzki #genom zbudowany jest z #nukleotyd’ów A, G, T i C. Ich odpowiednio zapisane sekwencje mogą być wykorzystane w podobny sposób, jak znany doskonale informatykom system binarny.

Genom nie tylko pozwoli człowiekowi na gromadzenie niebotycznych ilości informacji na małej powierzchni – sprawi on, że będą one bezpieczne przez miliony lat, gdy umieścimy je np. w kryształach. Naukowcy ze Szwajcarii przyznali, że inspiracją dla nich były starożytne #skamieniałości, które pomimo upływu nawet miliardów lat, wciąż zawierają nieuszkodzone dane. Obecnie zapis danych „na dysku DNA” jest niesamowicie drogi, ale świat się rozwija, a nauka wciąż idzie naprzód, więc zapewne niebawem czeka nas era kryształowych #dysk’ów DNA.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *