Według Kurzweil’a za 15 lat człowiek osiągnie boskość

Znany futurysta Ray #Kurzweil przedstawił na #SingularityUniversity swoje najnowsze przewidywania na najbliższe lata. I uważa on, że już za mniej więcej 15 lat – dzięki nanotechnologii – osiągniemy niemalże status bogów.

Według Kurzweil'a za 15 lat człowiek osiągnie boskość
Według Kurzweil’a za 15 lat człowiek osiągnie boskość

Kurzweil, który pomaga między innymi #Google w pracach nad sztuczną inteligencją, stwierdził, że już w latach 30 XXI wieku będziemy mogli, dzięki nanorobotom umieszczonym w naszych mózgach, łączyć się myślami z chmurą, która będzie zawierała bezpieczny backup wszystkich naszych myśli i wspomnień – naszej świadomości – a dodatkowo będzie dawała nam błyskawiczny dostęp do nieograniczonej wręcz mocy obliczeniowej. Biologiczne nanoroboty, które mają to umożliwić mają być zbudowane z fragmentów #DNA, a ich powstanie uważa on za kolejny etap ewolucji człowieka.

Według Kurzweila podłączenie naszych mózgów do sieci wcale nie ograniczy indywidualizmu lecz go rozwinie. Rozwinie się nie tylko nasza #inteligencja logiczna, lecz także ta emocjonalna – będziemy bardziej kreatywni, bardziej skłonni do wyższych uczuć, bardziej nastawieni na duchową stronę naszej natury i bardziej docenimy muzykę i inne formy sztuki. Będzie to zbliżone – jego zdaniem – do atrybutów, które dziś przyznajemy bogom.

Kurzweil nie jest jakimś, nikomu nie znanym, szalonym prorokiem – pamiętać trzeba, że mówimy o człowieku, którego myśli kształtują kolejne pokolenia umysłów w Dolinie Krzemowej – miejscu, gdzie wykuwany jest świat jutra. Pomimo, że jego twierdzenia dziś mogą się wydawać nieco szalone, to znajdują się już naukowcy, którzy się z nimi zgadzają, choć dodają oni, że wcale nie będzie to zadanie łatwe, bo do pokonania mamy nie tylko trudności natury technicznej lecz także (lub przede wszystkim) etycznej.

#futurystyka #scifi #przyszłość geekweek.pl

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *