W Urugwaju meteoryt uderzył w dom

W rejonie miejscowości San Carlos w #Urugwaj’u w Ameryce Południowej, na dom spadł niewielki #meteoryt. Jak podkreślają #naukowcy, to niesłychanie rzadkie zjawisko, bowiem w ciągu ostatnich 100 lat tylko 15 razy zdarzyło się, aby meteoryt spadł na zamieszkany budynek.

W Urugwaju meteoryt uderzył w dom
W Urugwaju meteoryt uderzył w dom

Meteoryt, który przebił dach i uszkodził łóżko oraz stojący obok niego telewizor, ważył zaledwie 712 gramów, a jego gęstość wynosiła 3,4 grama na centymetr sześcienny. Tuż przed uderzeniem w ziemię poruszał się z prędkością 250 kilometrów na godzinę. Na szczęście nikt nie ucierpiał.

Przypomnijmy, że do podobnego incydentu doszło też w Polsce. 30 kwietnia 2011 roku meteoryt spadł na gospodarstwo agroturystyczne we wsi Słotmany niedaleko Giżycka w woj. warmińsko-mazurskim.

Kosmiczna skała przebiła zadaszenie budynku gospodarczego przerobionego na łazienki dla agroturystów. Nikomu nic się nie stało, ale donośny huk postawił mieszkańców na równe nogi.

Niewielki meteoryt

Gospodarze poszukując źródła zniszczeń znaleźli niewielki kamień rozbity na dwie części wielkości pięści. Wyróżniał się on kolorem i budową od innych kamieni, dlatego od razu pomyślano, że może to być meteoryt.

Obecnie na całym świecie w zbiorach znajduje się około 30 tysięcy meteorytów różnej wielkości. Jednym z najciekawszych z nich jest Gibeon, czyli największy w Polsce meteoryt ważący 30 kilogramów i odnaleziony w Namibii.

#uderzenie #kosmos #dom geekweek.pl

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *