W Tokyo zakwitły wiśnie

Są pikniki, podziwianie drzew, a nawet specjalne produkty w sklepach i restauracjach. W Japonii okres rozkwitania wiśni to długo wyczekiwany moment.

W Tokyo zakwitły wiśnie
W Tokyo zakwitły wiśnie

Co roku Japończycy zbierają się w parkach organizując pikniki pod drzewami kwitnącej wiśni (Hanami). W Tokyo drzewa wiśniowe zakwitły w poniedziałek, czyli o dwa dni wcześniej niż rok temu. W tokijskim parku Asukayama zaczęli gromadzić się ludzie, by podziwiać białe, lekko różowawe kwiaty. Wcześniej meteorolodzy sprawdzili pączki na „referencyjnym” drzewku i wydali odpowiedni komunikat. Nadejście sakury, jak nazywa się kwiaty, ogłasza się, gdy pojawi się ich na drzewie co najmniej pięć.

Dla Japończyków zakwitnięcie wiśni to moment długo oczekiwany. Co wieczór o tej porze roku czekają na wiadomości z „frontu kwitnienia wiśni” – sakura-zensen – nadawane po prognozie pogody. Tam, dokąd dociera, jest co roku naprawdę wielkim wydarzeniem. Kwitnienie wiśni to radosny okres pikników, podziwiania obsypanych kwiatami drzew w parkach, ogrodach i na świątynnych dziedzińcach. Japonia nie przypadkiem zwana jest Krajem Kwitnącej Wiśni. Sakura jest symbolem kruchego i ulotnego piękna życia, często wykorzystywanym w sztuce japońskiej.

Pikniki o nazwie „hanami”, co dosłownie oznacza oglądanie wiśni, są organizowane w gronie rodzinnym, przez znajomych i pracodawców. Często najlepsze miejsca w parku są rezerwowane dla najmłodszych pracowników już o świcie. Zakwitanie wiśni ma wpływ nawet na sklepy i restauracje, gdzie pojawiają się sezonowe produkty dostępne tylko w tym czasie.
Hanami, czyli podziwianie kwiatów wiśni, nie trwa długo. Kwiaty rozwijają się i opadają w ciągu tygodnia.

Na filmie dwie rosjanki podziwiają tegoroczną Sakurę.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *