W japońskich podręcznikach cytowany jest „Mein Kampf”

Rząd Japonii uważa za uzasadnione cytowanie fragmentów książki Adolfa Hitlera „Mein Kampf” w podręcznikach szkolnych — powiedział na konferencji prasowej w Tokyo zastępca sekretarza generalnego rządu Japonii – Koichi Hagiuda.

– Są przykłady wykorzystania materiałów dydaktycznych, w których znajdowały się cytaty z „Mein Kampf”, dla rozważań o tle historycznym epoki, w której była napisana książka. Książka jest wykorzystywana nie w pozytywnym, ale negatywnym aspekcie — powiedział Hagiuda, odpowiadając na zapytanie dotyczące legalności cytowania fragmentów utworu w podręcznikach szkolnych.

Hagiuda dodał również, że „usprawiedliwianie dyskryminacji rasowej jest sprzeczne z prawem o podstawach edukacji i jest niewłaściwe”. Wypowiedź Hagiudy była komentarzem do odpowiedzi rządu na zapytanie dotyczące legalności cytowania fragmentów książki Adolfa Hitelera w podręcznikach szkolnych. Rząd Japonii stwierdził, że można wykorzystywać fragmenty „Mein Kampf” i nie narusza to prawa oświatowego dopóty, dopóki przynosi korzyść (dla uczniów).

„Mein Kampf” („Moja walka”) powstała w 1924 roku, Hitler pisał ją, będąc w więzieniu. Utwór jest uważany za fundament ideologiczny narodowego socjalizmu. Za życia fuhrera książka osiągała milionowe nakłady. Do 1945 roku przetłumaczono ją na 18 języków i sprzedano ponad 12 milionów egzemplarzy.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *