W Japonii pojawią się „niewidzialne” pociągi

Na japońskie tory już wkrótce wyjedzie „niewidzialny ekspres”, czyli pociąg zaprojektowany tak, aby zlewał się z bogatym i różnorodnym krajobrazem Kraju Kwitnącej Wiśni.

W Japonii pojawią się niewidzialne pociągi

Japoński architekt Kazuyo Sejima zaprojektował składy pociągu w taki sposób, aby zlewały się z różnorodną scenerią wysp – niezależnie od tego, czy pomkną przez zatłoczone Tokyo, czy malownicze, zielone krajobrazy.

Wagony takiego pociągu będą miały nieco inny, bardziej „organiczny” kształt, przywodzący na myśl organizm – coś żywego. Za zmianę ich wyglądu będzie odpowiadało półodblaskowe poszycie.

Pomysł pociągów-kameleonów nie jest już wyłącznie marzeniem architekta. Maszyny mogą pojawić się na torach już w 2018 roku i zagwarantować pasażerom możliwie najbardziej komfortową podróż. Sejima chce, aby ludzie poczuli się w nich jak w domu, a po odbytej podróży chcieli wrócić na ich pokład.

Japonia przykłada ogromną wagę do transportu kolejowego. Pociągi odgrywają tam bardzo ważną rolę i trudno się dziwić, że wciąż poszukuje się coraz nowocześniejszych rozwiązań.

Share

One thought on “W Japonii pojawią się „niewidzialne” pociągi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *