W Japonii pojawią się „niewidzialne” pociągi

Na japońskie tory już wkrótce wyjedzie „niewidzialny ekspres”, czyli pociąg zaprojektowany tak, aby zlewał się z bogatym i różnorodnym krajobrazem Kraju Kwitnącej Wiśni.

W Japonii pojawią się niewidzialne pociągi

Japoński architekt Kazuyo Sejima zaprojektował składy pociągu w taki sposób, aby zlewały się z różnorodną scenerią wysp – niezależnie od tego, czy pomkną przez zatłoczone Tokyo, czy malownicze, zielone krajobrazy.

Wagony takiego pociągu będą miały nieco inny, bardziej „organiczny” kształt, przywodzący na myśl organizm – coś żywego. Za zmianę ich wyglądu będzie odpowiadało półodblaskowe poszycie.

Pomysł pociągów-kameleonów nie jest już wyłącznie marzeniem architekta. Maszyny mogą pojawić się na torach już w 2018 roku i zagwarantować pasażerom możliwie najbardziej komfortową podróż. Sejima chce, aby ludzie poczuli się w nich jak w domu, a po odbytej podróży chcieli wrócić na ich pokład.

Japonia przykłada ogromną wagę do transportu kolejowego. Pociągi odgrywają tam bardzo ważną rolę i trudno się dziwić, że wciąż poszukuje się coraz nowocześniejszych rozwiązań.

Share

One thought on “W Japonii pojawią się „niewidzialne” pociągi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *