W Chinach znaleziono najmniejszego ślimaka na świecie

Maleńka #muszelka #AngustopilaDominikae została znaleziona w jednej z próbek gleby zebranych w roku 2013 przez węgierskiego podróżnika i kolekcjonera u stóp wapiennego wzgórza w południowych Chinach. W tych samych próbkach znaleziono także sześć innych gatunków „mikroślimaków”.

W Chinach znaleziono najmniejszego ślimaka na świecie
W Chinach znaleziono najmniejszego ślimaka na świecie

Każdy z „mikroślimaków” miał mniej niż 5 milimetrów średnicy. Najmniejszy okazał się Angustopila Dominikae, który ma zaledwie 0,86 milimetra wysokości. Pod względem objętości jest aż 9 milionów razy mniejszy niż wielkie lądowe ślimaki afrykańskie.

Małe rozmiary prawdopodobnie chronią ślimaka przed wrogami. W rejonach tropikalnych i subtropikalnych roi się od miniaturowych stawonogów, które chętnie żywią się ślimakami. Wiele mięczaków wykształciło w toku ewolucji ostre wyrostki wokół otworu wejściowego. Angustopila Dominikae stara się być niezauważalny.

Na razie szczegóły życia mikroślimaka owiane są mgiełką tajemnicy. Wapienne wzgórza wyrastające ponad lasy Chin, Tajlandii i Malezji zamieszkują maleńkie ślimaki, których rozmiar prawdopodobnie wynika z niedostatku dostępnych zasobów. Naukowcy przypuszczają, że na świecie mogą istnieć ślimaki jeszcze mniejsze – ze względu na miniaturyzację na przykład pozbawione płuc. Inni uważają, że złożony organizm nie może być znacznie mniejszy – zwłaszcza, że wydzielające śluz ślimaki narażone są na wysuszenie – tym szybciej, im mniejsze są ich rozmiary.

#ślimak #Chiny #rozmiar #życie newscientist.com

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *