W Azji powstaje jeden z najambitniejszych projektów w dziejach ludzkości

W Azji – powstaje jeden z najambitniejszych projektów w dziejach ludzkości. Nie będzie przesadą nazwanie tak gigantycznej farmy solarnej i wiatrowej, która produkować ma tyle energii co tysiące reaktorów atomowych.

W Azji powstaje jeden z najambitniejszych projektów w dziejach ludzkości

Projekt o nazwie Asia Super Grid ma szanse powodzenia, bo stoją za nim potężni gracze z Rosji (firma energetyczna PSJC Rosseti), Japonii (SoftBank – autor pomysłu), Korei Południowej (Korea Electric Power Company) oraz Chin (State Grid Corporation of China).

Zawiązana została organizacja Global Energy Interconnection Development and Cooperation Organization (GEIDCO), do której – poza czterema głównymi partnerami – dołączyły inne firmy, producenci i uniwersytety z 14 różnych krajów.

Global Energy Interconnection Development and Cooperation Organization (GEIDCO)

GEIDCO ma bardzo ambitny plan stworzenia inteligentnej sieci energetycznej, która będzie w stanie dostarczyć prąd tam, gdzie będzie on akurat potrzebny. Zdaniem autorów przedsięwzięcia tylko łącząc wysiłki na skalę globalną będziemy w stanie ujarzmić tak kapryśne żywioły jak wiatr i słońce. Wspólnie opracowali oni plan Sona, który zakłada postawienie farm słoneczno-wiatrowych, które będą w stanie dostarczyć zieloną energię dla Chin, Japonii, Rosji, Korei, ale nie tylko.

Piękne w tym pomyśle jest to, że idea ta potrafi połączyć ponad historycznymi podziałami kraje, które – delikatnie ujmując – nie pałały do siebie ostatnimi czasy szczególną przyjaźnią. Ambitny plan ma zostać zrealizowany do 2050 roku.

nextbigfuture.com

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *