Upływ czasu jest tylko złudzeniem wynikającym ze splątania kwantowego?

Niektórzy fizycy od jakiegoś czasu uważają, że #czas jest tylko iluzją. Dotychczas brakowało dowodów potwierdzenia tego przypuszczenia. Naukowcy stworzyli jednak komputerowy model wszechświata i zdaje się on dowodzić, że upływ czasu jest jedynie #złudzenie’m.

Upływ czasu jest tylko złudzeniem wynikającym ze splątania kwantowego?
Upływ czasu jest tylko złudzeniem wynikającym ze splątania kwantowego?

Naukowcy uważają, że upływ czasu jest tylko pewną właściwością splątania kwantowego. Aktualnie funkcjonują odrębnie teoria mechaniki kwantowej i teoria względności. Pozostają one rozłączne wobec siebie, ale usunięcie czynnika czasu pozwala znaleźć część wspólną.

W 1960 roku powstało równanie Wheelera-DeWitta, które wyjaśniało problem niespójności obu teorii przez usunięcie z nich elementu czasu. W 1983 roku Don Page i William Wooters, wpadli na pomysł wyjaśnienia, wedle którego problem czasu można obejść stosując splątanie kwantowe.

W ich koncepcji obiekty są splątane na poziomie kwantowym, co oznacza, że można jedynie dokonać pomiaru właściwości już zdeterminowanego układu. Z matematycznego punktu widzenia ich propozycja oznaczała, że #zegar nie działa i rusza dopiero po splątaniu z konkretnym wszechświatem.

Gdyby ktoś podglądałby nas z innego wszechświata widziałby nas jako obiekty statyczne i dopiero po przybyciu do nas – spowodowałoby splątanie kwantowe i spowodowałoby w nas poczucie upływu czasu.

Share

2 thoughts on “Upływ czasu jest tylko złudzeniem wynikającym ze splątania kwantowego?

  1. „zegar, jako taki nie działa i rusza dopiero po splątaniu z konkretnym wszechświatem”
    -podoba mi się to ujęcie, że zegar mierzy czas czegoś -tego właśnie wszechświata

    1. Generalnie wydaje się to nawet logiczne – jeśli zegar jest poza układem, nie jest z nim splątany to nie ma możliwości mierzenia czasu w nim

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *