Unikalne zdjęcie formującej się planety

450 lat świetlnych od Ziemi kształtuje się młoda #gwiazda o nazwie #LkCa15 otoczona dyskiem protoplanetarnym. #Astronom’owie z Uniwerytetu w Arizonie wykonali pierwsze w historii #zdjęcie formującej się w jej pobliżu planety.

Unikalne zdjęcie formującej się planety
Unikalne zdjęcie formującej się planety

#Naukowcy zauważyli formującą się planetę w przerwie dysku złożonego z gazów i pyłów otaczających młodą gwiazdę LkCa15. Kilka miesięcy temu młodzi naukowcy – Sallum i Follette pracowali nad doktoratami, oboje przy tym zajmując się młodą gwiazdą LkCa15 i jej dyskiem protoplanetarnym, w którym zauważalna była wyraźna przerwa. Obecność przerwy w dysku protoplanetarnym oznaczał, że materiał z dysku opadł na formującą się właśnie planetę.

Młodzi naukowcy wykorzystali fakt, że w Arizonie znajduje się jeden z największych i najdoskonalszych teleskopów optycznych na świecie – Large Binocular Telescope ( #LBT) i dzięki ich pracy i pasji możemy dziś zobaczyć niewyraźne, ale za to absolutnie unikatowe zdjęcie młodego świata, na którym być może za kilka miliardów lat zakwitnie #życie.

#życie #planeta #gaz #pył #teleskop phys.org

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *