Unikając słońca ryzykujesz zawał

Czekasz na słońce, ale gdy nadchodzi lato starasz się przed nim uciec. Boisz się czerniaka, przebarwień, a nawet zwykłych piegów. Efekt? Ty i ponad 90 procent Polaków ma niedobór witaminy D.

Unikając słońca ryzykujesz zawał
Unikając słońca ryzykujesz zawał

Brak witaminy D może prowadzić do krzywicy, osteoporozy i pogorszenia ogólnego nastroju. Łap wiosenne słońce – pod jego wpływem Twój organizm wytworzy witaminę D. Najnowsze naukowe odkrycia dowodzą, że steruje ona nawet pracą serca, a lista jej właściwości jest długa i zaskakująca.

Naukowcy z Leeds Teaching Hospitals przeprowadzili badania na 163 pacjentach z niewydolnością serca, u których występował niski poziom witaminy D w organizmie. Przez cały rok część uczestników badań dostawała tabletkę zawierającą 100 mikrogramów witaminy D, natomiast pozostali – placebo, czyli pigułkę z cukru. Jak się okazało, podawanie witaminy poprawiło zdolność serca do pompowania krwi. U pacjentów otrzymujących witaminę D objętość krwi pompowanej z komór serca wzrosła z 26 do 34 procent (u zdrowej osoby wynosi 60 – 70 procent). Ponadto serce stało się mniejsze, co sugeruje większą jego sprawność.

Nie warto uciekać przed słońcem. Oczywiście jego nadmiar może powodować problemy, tak więc – z umiarem koleś (albo kolesiówka).

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *