ULTra busiki na lotnisku Heathrow

ULTra (Urban Light Transit) to flota lekkich, autonomicznych autobusików obsługujących pasażerów na lotnisku Heathrow. Autonomiczne rozwiązanie zastąpiło w roku 2011 istniejące połączenie autobusowe między terminalem 5, a parkingiem samochodowym.

ULTra busiki na lotnisku Heathrow

Jest to system złożony z małych, czteroosobowych, w pełni autonomicznych pojazdów (pod-ów). Zasilanie odbywa się z posiadanych przez pojazdy baterii, ładowanych podczas postoju na stacji. Pojazdy są napędzane silnikiem elektrycznym. Wsiadanie oraz wybieranie stacji docelowej odbywa się na stacji, która posiada automatyczne drzwi, otwierane dopiero po wybraniu miejsca docelowego i obecności pojazdu po drugiej stronie. Po zamknięciu drzwi i naciśnięciu przycisku startu pojazd analizuje otoczenie i jeśli widzi wolną drogę wyrusza w podróż, zachowując automatycznie odstęp od poprzedzającego go pojazdu.

System działa w pełni automatycznie, bez konieczności ingerencji kierowcy czy też obecności pracownika lotniska. Dzięki zminimalizowaniu czasu oczekiwania (95% pasażerów czeka mniej niż minutę), oraz szybszej wymianie pasażerów czas podróży skrócił się do około 5 minut, ze średniego czasu dla autobusu wynoszącego ponad trzy razy więcej (~15-20 minut).

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *