Turcja rezygnuje z nauki o ewolucji

Teoria ewolucji wkrótce zniknie z tureckich podręczników do szkoły średniej. Decyzję o tym podjęła turecka Krajowa Rada Edukacji. „Wierzymy, że te tematy są zbyt trudne dla uczniów.” – wyjaśnił Alpaslan Durmuş.

Twierdząc, że ewolucja jest „dyskusyjna, kontrowersyjna i zbyt skomplikowana dla uczniów”, turecka Krajowa Rada Edukacji podjęła decyzję o zaprzestaniu nauczania darwinowskiej teorii ewolucji w jej szkołach. Ten ruch wywołał oburzenie wśród świeckich przedstawicieli tureckiej opozycji, ale być może stanowi on również zachętę do podjęcia podobnej decyzji przez inne państwa. Zgodnie z raportem serwisu Guardian, szef Krajowej Rady Edukacji Turcji – Alpaslan Durmuş – powiedział, że rozdział poświęcony ewolucji zostanie usunięty z podręczników do biologii dla uczniów dziewiątej klasy. Ten temat będzie pomijany aż do poziomu uniwersyteckiego.

Decyzja podjęta przez turecką Krajową Radę Edukacji jest rozczarowująca, ale nie do końca zaskakująca. Świecka opozycja państwa już od dłuższego czasu twierdzi, że rząd Recepa Tayyipa Erdoğana realizuje tajny islamistyczny program, który jest sprzeczny z wartościami założycielskimi republiki. Zmiany w programie nauczania mają wejść w życie na początku roku akademickiego 2017/18. Będą dotyczyć one od szkół podstawowych po średnie, wraz ze szkołami religijnymi Imam Hatip.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *