Turbina wykorzystująca energię tajfunu

Japoński inżynier – Atsushi Shimizu – opracował niezwykle wytrzymałą turbinę wiatrową wykorzystującą naturalną energię tajfunu i przekształcającą ją na energię elektryczną.

turbina-wykorzystujaca-energie-tajfunu

Urządzenie stworzone przez Shimizu wyglądem nieco przypomina… ogromne mieszadło miksera. Turbina Shimizu jest w stanie przetrwać nadejście tajfunu i zamienić jego destrukcyjną siłę w energię pożyteczną dla człowieka – prąd elektryczny.

W przeciwieństwie do zwyczajnych turbin, ta konstrukcja nie zostałaby zniszczona, nawet gdyby miała do czynienia z najpotężniejszym wiatrem. Energia pozyskana dzięki nowej turbinie podczas pojedynczego tajfunu mogłaby zapewnić energię użytkową dla średniego kraju na kolejne 50 lat. Najpierw jednak należy znaleźć sposób na przechowywanie tak gigantycznej ilości energii.

Shimizu zbudował prototyp turbiny. W najbliższej przyszłości Japończyk chciałoby umieścić takie urządzenie na Tokyo Tower, bądź nowym Stadionie Narodowym, budowanym na Igrzyska Olimpijskie 2020 w Tokyo.

Potężne wiatry podczas japońskich tajfunów byłyby równoznaczne z ogromną ilością wyprodukowanej energii. Japonia, która obecnie importuje ponad 80% energii, stałaby się w tej dziedzinie gospodarki absolutnie niezależna.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *